Öppettiderna på Näsets Gröna varierar över året, i takt med årstider och aktuella säsongsaktiviteter i vår trädgård och i vår trädgårdsvilla.
Här följer lite information om öppettider och aktiviteter under året.
Kafé
Kaféet håller öppet i samband med nedanstående aktiviteter.
Kaféet öppnar också ibland för "med sitt eget program". Det kan vara musik, samtal med mera.
Se nedan om hur du håller dig "kaféinformerad".
Vi tar också emot bokade grupper där kök och kafé nyttjas.
Plantor, jord och annan odlingsutrustning
Under vår och försommar säljer vi plantor, framför allt grönsaksplantor och sommarblomsplantor. Allt sått från frö hos oss. Här är länkar till informationen för år 2024:
Plantpaket 2024
JORD och jordprodukter 2024
GRÖNSAKER
Under sommarsäsongen säljer vi grönsaker. I huvudsak säljs de genom prenumererade veckolådor, vilket pågår en bit in på hösten.
Men ibland säljer vi grönsaker också utan förbokning på våra öppna marknadsdagar i vår trädgård.
SOMMARBLOMMOR
Under sommar och höst öppnar vi också för våra "Blomsterdagar", då du kan plocka snittblommor i våra sommarblomsodlingar.
Våra aktiviteter och öppettider med kaféprogram, marknadsdagar, blomsterdagar, och andra händelser i vår trädgård och vårt kafé, läggs inte sällan in med kort varsel.
Så här håller du dig informerad:
Vi informerar alltid här på vår hemsida, och ofta via vårt nyhetsbrev.
Nyhetsbreven skickas till din mailadress och de kommer ut lite då och då, när vi har saker att berätta och roliga aktiviteter på gång.
KLICKA HÄR om du vill prenumerera på vårt nyhetsbrev.
Instagram
Följ oss gärna också på vårt instagram.
Dialog
Du är alltid välkommen att kontakta oss när du har idéer, frågor och önskemål.
Maila då till: sven@nasetsgrona.se
Mer aktuell information hittar du alltid under "NäsetAktuellt".
Äppelmustning
Under äppelsäsongen i augusti, september och oktober mustar vi äpplen. Vill du få must av dina egna äpplen är du välkommen till oss på Näsets Gröna
För mer information och bokning av äppelmustning på Näsets Gröna, KLICKA HÄR!