I skrivande stund skiner vårsolen från en klarblå himmel. Och vilken underbar Valborgshelg väderleken gav oss detta år!
Vi hoppas att du har haft det bra, och får en fin fortsatt helg!
Nu väntas lite växlande väder framöver. Det klassiska "aprilvädret" (som vi inte såg så mycket av under årets april) sträcker sig ofta en bit in i maj månad. Helt normalt att det svänger, och klassiskt också att "prata väder", som jag gör här. Både som svensk och, i synnerhet, som odlare.
Oavsett väderlek ...
Vårbruket i trädgården rullar på oavsett vädrets svängningar och för vår del har vi kommit långt med att iordningställa odlingsbäddarna utomhus, längre än de flesta år tack vare en torr och fin april månad. Att hinna med att i god tid rensa bort gammalt "fnas" från förra året, och vårtidiga ogräs, innan det är dags för utsättning av plantorna är såå värdefullt. Nu längtar jag efter gräsklippet, mitt alltiallo odlingshjälpmedel (ger fukt, näring, mull och ny jord samt motar ogräs), och med lite regn blir det säkert fart på ängsgräset. (Och ogräset, men även plantorna).
Sådder och omskolningar, med ett misstag ...
Inne i odlingshus och växthus har försådderna och plantuppdrivningarna rullat på bra, fast i något mindre skala än tidigare år. Ett misstag gjorde vi i samband med avhärdningen av plantorna, alltså när vi tar dem utomhus efter att de har fått starta sitt liv inomhus. Det gäller rotsellerin. Så här:
Jag slarvade när jag tog ut rotsellerin, så de plantorna fick sig en släng av ”solsting”. De utsattes alltså för mycket sol för plötsligt, med en del solblekta blad som följd. (Jag ville vara duktig och avhärda dem tidigt). Nu tvingades jag att skola om dessa plantor en extra gång, och nu får de chansen att återhämta sig och växa på sig.
Rotselleriplantor kan vara lite frostkänsliga så det gör inget att vänta med utplanteringen. Rotselleri är en växt som växer långsamt under de första månaderna, men sedan kommer den starkt på hösten. Man skördar oftast rotselleri ganska långt på hösten, och då smakar denna läckra rotfrukt underbart!
Jag känner mig lite bedrövad och slarvig för att plantorna blev lite solskadade, och då något försenade, men jag hoppas verkligen att plantorna nu tar nya tag så att vi får fram bra plantor. I synnerhet till dig som har beställt rotselleriplantor av oss!
Kallsådd, inomhussådd eller direktsådd?
Varför tillämpar inte Sven kallsådd?, kanske du tänker. Fördelen med det är ju att plantorna vänjer sig vid "utelivet" direkt från livets början. Jag svarar: Javisst, kallsådd kan vara ett bra alternativ.
Men för mig är det bekvämare, enklare och mer kontrollerbart att lägga fröerna i uppvärmd jord inomhus under mina ordnade former. Jag får upp exakt lagom många plantor och skolar enkelt om dem i rätt tid, oavsett vädrets svängningar utomhus.
Vi driver upp nästan alla grönsaks- och blomplantor inomhus, för utplantering i rätt tid på väl förberedda jordar. Det vi direktsår gäller främst rotfrukter som morötter, palsternackor, rotpersilja och svartrot, samt några blommor som till exempel harört.
Det går att förodla morötter också, jag har provat. Men då måste man vara väldigt försiktig vid utplanteringen. Om rotutvecklingen störs på en morotsplanta, blir moroten mer "konstfull" och rolig i sin form, än stor och välformad.
Plantbeställningar
Ni som har beställt plantor av oss kommer inom kort att få ett mail med information om att plantorna är klara för att hämtas.
Vi har fortfarande några tomat- och paprikaplantor som är osålda, möjligen också gurka. OM du vill köpa dessa är du välkommen att höra av dig!
Maila då Sven: sven@nasetsgrona.se
I övrigt är årets plantor slutsålda, även sparrisplantorna.
Nyheter?
Jag får inför varje nytt odlingsår frågor om vad som är nytt och "på gång" i trädgården på Näsets Gröna. Mitt svar är numera att det inte händer så mycket nytt. Vi odlar på, enligt vår hållbara kretsloppsmetod, "Bondförnuftsodling" som jag kallar det. Att odla för egen försörjning av grönsaker, sitter liksom i generna på mig. Och, när middagstiden närmar sig, gå ner i trädgården för att skörda i det egna skafferiet, är bekvämt och underbart.
Men lite nytt i år är, överraskande nog, att vi planterar lite fler perenna blommor. Eftersom vi minskar grönsaksodlingarna så får vi några lediga odlingsytor. Denna "lilla perennsatsning" placerar vi nära lilla växthuset, i den fina miljön där vi gärna vistas.
Det är ju så välkommet varje år när perennerna i trädgården dyker upp. Vi har sedan tidigare Stjärnflocka (Astrantia), Solhatt (Rudbeckia), Jättedagkåpa (Alchemilla mollis), Bondpioner av olika sorter (Paeonia) samt Aklejor, Malva, Klematis, Kaprifol med flera. Men nu ska alltså de perenna blommorna bli fler och varje säsongs blompraktstid förlängas.
Studiebesök 19 maj
Den 19 maj kommer en bokad grupp på studiebesök och då berättar vi om våra odlingsmetoder mer ingående. Här finns information om programmet: Upplandsbygd studiebesök på Näsets Gröna den 19 maj. OBS Obligatorisk föranmälan!
Vi önskar dig en fortsatt fin vår,
med lyckade odlingar i den form och mängd som passar dig!
Sven och Elisabeth Secher¨
Näsets Gröna
2 maj 2026